2022-12-02

Rocznica Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie było niezwykle ważnym wydarzeniem w historii naszego kraju. Zbrojny czyn Wielkopolan na stałe zapisał się w pamięci Polaków. Z uwagi na to w dniu 27 grudnia obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzień ten z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został świętem państwowym. Dla uczczenia tych okoliczności na budynkach urzędów oraz domów wywieszane są flagi państwowe i powstańcze. Producent flag państwowych daje możliwość nabycia wysokiej jakości asortymentu, który doskonale sprawdzi się przy celebrowaniu świąt państwowych oraz podkreślenia doniosłości wydarzeń, mających wpływ na kształtowanie się historii naszego państwa. Wśród propozycji znaleźć można także flagi urzędowe. Co warto wiedzieć na temat powstania i od kiedy świętujemy zwycięstwo powstańców?

Przyczyny wybuchu powstania Wielkopolskiego

Datą wybuchu powstania był dzień 27 grudnia 1918 roku. W tym okresie Polska była niepodległym państwem, jednak Prowincja Poznańska w dalszym ciągu należała do Rzeszy Niemieckiej. Powstańcy domagali się powrotu tych ziem do Rzeczpospolitej. Najistotniejszym punktem, który doprowadził do wybuchu powstania, była wizyta Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas powrotu do Polski w dniu 26 grudnia zatrzymał się w Poznaniu, gdzie przed hotelem Bazar wygłosił przemówienie, które skupiło tysiące Polaków.

Fakt ten spowodował odpowiedź Niemców. Dzień później zorganizowali oni bowiem manifestację, podczas której dochodziło do niszczenia polskich flag oraz ataków na polskie instytucje. Wszystko to przerodziło się finalnie w regularną walkę.

Przebieg walk powstańczych

Wybuch powstania bardzo dynamicznie rozprzestrzenił się na pobliskie miejscowości, takie jak Września, Gniezno, Jarocin, Kórnik i Środa Wielkopolska. Oddziały powstańcze działające na terenie Poznania w pierwszej kolejności zabezpieczyły hotel Bazar oraz dokonały odbicia zajętego przez żołnierzy niemieckich Prezydium Policji. 

W ciągu następnych dni Polacy kolejno zdobywali strategiczne punkty na terenie miasta. Jedną z najbardziej znanych potyczek była bitwa o Ławicę, czyli wieś, na terenie której znajdowało się niemieckie lotnisko wojskowe. Choć powstańcom udawało się zdobywać kolejne miejscowości bez większego rozlewu krwi, szacuje się jednak, że powstanie mogło pochłonąć życie nawet 2000 ofiar.

Skutki powstania

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Status Wielkopolski jako części należącej do państwa niemieckiego został utrzymany. Do Poznania przybyła delegacja członków Komisji Międzysojuszniczej państw alianckich, której zadaniem było nadzorowanie przestrzegania rozejmu. 7 marca 1919 roku mocarstwa sojusznicze dokonały przedstawienia niemieckiemu rządowi propozycji warunków traktatu pokojowego. Zakładał on między innymi znaczne okrojenie wschodnich terytoriów na rzecz Polski. Strona niemiecka jednak nie przyjęła tych warunków i rozpoczęła rozmieszczanie swoich sił wzdłuż granicy z Polską. Zjednoczona polska armia została postawiona w stan gotowości. Pojawiły się również deklaracje, iż atak na Polskę spotka się ze zdecydowaną reakcją Zachodu i generalną ofensywą na Niemcy. To spowodowało odstąpienie od planu ataku. W konsekwencji 28 czerwca 1919 roku podpisany został traktat wersalski, który przyznał Polsce niemal wszystkie tereny zdobyte w wyniku prowadzonych walk powstańczych oraz Leszno, Rawicz, Kępno, Zbąszyń, Chodzież oraz Nakło.

Na mocy traktatu wersalskiego oddziały z Wielkopolski przejęły z rąk niemieckich przyznane Polsce fragmenty Wielkopolski oraz Pomorza. Powstanie Wielkopolskie przyczyniło się w istotny sposób do zmiany przebiegu zachodniej granicy. Gdyby do niego nie doszło status większości ziem należących do Wielkopolski mógłby być całkowicie inny.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

23 listopada 2021 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał przyjętą przez Sejm i Senat ustawę o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Z inicjatywą o ustanowienie rocznicy wyszły: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, a także poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Od tego roku Polacy mogą wspólnie świętować.

W bieżącym roku obchodzona będzie 104 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Tego dnia warto wywiesić flagę państwową w celu upamiętnienia tej ważnej, historycznej chwili. Flagi zamówić można u sprawdzonego dostawcy, którym jest firma Best-Flag. Posiada ona wieloletnie doświadczenie oraz zaawansowany technologicznie park maszynowy, oferujący nowoczesne technologie druku. Best-Flag to nie tylko producent flag państwowych, bowiem w asortymencie znaleźć można niezwykle szeroki asortyment produktów. Klienci nabyć mogą także flagi z logo, flagi firmowe, flagi urzędowe oraz szereg innych produktów, takich jak maszty, stojaki i uchwyty do flag. Wszystkie produkty cechują się doskonałą jakością, wysoką trwałością oraz precyzją wykonania.

 

Rocznica Powstania Wielkopolskiego