2019-11-12

W jakie dni wywieszamy flagi?

Celebrowanie ważnych dni dla państwa i jego społeczności wymaga odpowiedniego przygotowania, aby z dumą i poczuciem patriotycznych wartości podkreślić istotność tego czasu. Warto znać dokładne daty świąt i uroczystości, aby wiedzieć, kiedy wywieszać flagę. W naszym kalendarzu widnieje kilka ważnych dni, w które warto ozdobić państwowymi i religijnymi barwami nasze domy i miejsca publiczne. Zastanawiając się, w jakie dni wieszamy flagi, należy nadmienić, że konkretne święta możemy obchodzić, wieszając te państwowe, Unii Europejskiej lub kościelne. Zależnie od rodzaju uroczystości i sposobu celebrowania obchodów ważnych wydarzeń państwowych czy kościelnych, warto wiedzieć, w które konkretnie dni powinniśmy wieszać flagi w oknach, urzędach czy instytucjach, aby połączyć się w patriotycznym świętowaniu i radości płynącej z wyjątkowości tych dni.

Kiedy dokładnie możemy wieszać flagi?

Do najważniejszych wydarzeń państwowych, których uroczyste obchody możemy wzbogacić w piękno naszych narodowych barw, należą między innymi:

 • Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – 1 marca
  Międzynarodowe Święto Pracy
  Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej – obie uroczystości celebrowane 1 maja
  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  Dzień Polonii i Polaków za granicą – 2 maja
  Święto Narodowe 3 maja
  Dzień Europy
  Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności – 9 maja
  Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia
  Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia
  Dzień Solidarności i Wolności – 31 sierpnia
  Dzień Weterana – 1 września
  Dzień Podziemnego Państwa Polskiego – 27 września
  Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada

Są to z pewnością daty upamiętniające ważne wydarzenia, które wymagają odpowiedniego przygotowania do celebrowania i świętowania z należytym szacunkiem. Warto również wiedzieć, że zgodnie z ustawą z 2004 roku mamy prawo do całorocznego eksponowania barw narodowych. To, kiedy wywieszamy flagę, zależy więc również od indywidualnych potrzeb, przy zachowaniu odpowiednich warunków – flaga musi być czysta, wyprasowana i traktowana z należytym szacunkiem.

W jakie dni wywieszamy flagi?