2024-03-03

W jakiej kolejności powinny wisieć flagi?

Flagi państwowe, regionalne, a także flagi organizacji międzynarodowych jak Unia Europejska, to widok powszechny w przestrzeni publicznej. Wydawałoby się, że wywieszenie flagi to prosta sprawa. Okazuje się jednak że istnieje coś takiego jak flagowa etykieta oraz protokół. Kolejność, w jakiej wiszą flagi, ma istotne znaczenie, odzwierciedlając szacunek, hierarchię i kontekst danego miejsca czy wydarzenia

Flaga narodowa zawsze na pierwszym miejscu

Reguły określające kolejność wywieszania flag wywodzą się w prostej linii z zasady mówiącej, że symbole narodowe należy otaczać czcią i szacunkiem. Dlatego też w Polsce flaga narodowa ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi symbolami, flagami pozostałych krajów oraz flagami określającymi przynależność organizacyjną - znakami stowarzyszeń, miast, organizacji krajowych i międzynarodowych.

Zgodnie z zasadami heraldyki stroną bardziej zaszczytną jest strona lewa z punktu widzenia obserwatora. Tak więc w sytuacji, gdy wywieszamy większą liczbę różnych flag należy zachować odpowiednią kolejność. W przypadku dwóch, czterech lub większej liczby flag po skrajnej lewej stronie obserwatora umieszczamy flagę polską a następnie flagi państwowe innych krajów w kolejności alfabetycznej, na końcu zaś flagi symbolizujące przynależność organizacyjną (np. do Unii Europejskiej lub NATO).

W przypadku trzech flag miejscem uprzywilejowanym jest miejsce środkowe, na którym powinna znaleźć się flaga polska. Flaga gościa (państwa) umieszczana jest wtedy po lewej stronie obserwatora, zaś flaga organizacji międzynarodowej po stronie prawej.

Maszty do flag powinny być tej samej wysokości. W trakcie uroczystości flaga polska wciągana jest na maszt jako pierwsza, ściągana jako ostatnia. Wywieszana flaga narodowa nie może być brudna, postrzępiona lub spłowiała. Należy zadbać aby nie dotykała ziemi, zaś barwy znajdowały się we właściwej kolejności – biały na górze, czerwony na dole. Pamiętajmy też, że nawet flaga z papieru, używana podczas różnego rodzaju masowych uroczystości, nie powinna być porzucona, ani wyrzucana na śmietnik.

Drzewca lub maszty do flag przeznaczone są tylko i wyłącznie do tego celu, nie należy umieszczać na nich innych dekoracji, napisów czy oznaczeń. Opuszczenie flagi narodowej do połowy masztu dopuszczalne jest w szczególnych, określonych przepisami sytuacjach (np. żałoba narodowa). Pozostałe flagi pozostają wtedy na normalnej wysokości.

Flaga a bandera

W powyższym kontekście warto również nadmienić, że polskie flagi państwowe występują w dwóch wersjach. Pierwszą z nich jest oczywiście prostokąt o proporcjach 5:8, złożony z dwóch równoległych pasów w kolorze białym i czerwonym. Druga natomiast to bandera, czyli biało-czerwona flaga z godłem Rzeczypospolitej Polskiej pośrodku białego pasa. Bandery mogą używać tylko oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, oraz polskie statki morskie. Jedną z wersji bandery jest tzw. „bandera wojenna”, używana przez okręty marynarki wojennej RP. Charakteryzuje ją przedłużona dolna i górna krawędź z trójkątnym wcięciem (tzw. jaskółczy ogon) oraz nieco zmienione proporcje (5:10,5).

Biel-Flag – flagi i maszty do flag

Wykorzystywane w urzędach i podczas ważnych uroczystości flagi powinny być wykonane zgodnie z ustawowo określonymi wzorami. Firma Biel-Flag jako doświadczony producent gwarantuje, że oferowane flagi państwowe i flagi instytucji zachowują właściwe proporcje, kształt oraz właściwe odcienie barw. Wykonujemy je z wysokiej jakości tkanin, dzięki czemu są trwałe, odporne na trudne warunki atmosferyczne, wyblaknięcie i łatwe do utrzymania w czystości. Uzupełnieniem oferty jest szeroka gama akcesoriów, takich jak uchwyty, stojaki i maszty do flag - tradycyjne lub teleskopowe.

W jakiej kolejności powinny wisieć flagi?